Home / Microcontrollers / PIC32MX150F128D-50I/ML
minImg
PIC32MX150F128D-50I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC32MX150F128D-50I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44QFN
User Guide
Core Processor MIPS32® M4K™
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 50MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 35
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
EEPROM Size -
Series PIC® 32MX
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Package Tube
Data Converters A/D 13x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V