Home / Microcontrollers / PIC32MX420F032H-40V/PT
minImg
PIC32MX420F032H-40V/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC32MX420F032H-40V/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP
In Stock : 18
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor MIPS32® M4K™
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 53
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
EEPROM Size -
Series PIC® 32MX
Package / Case 64-TQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Package Tray
Data Converters A/D 16x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V