Home / Microcontrollers / PIC32MX795F512H-80V/MR
minImg
PIC32MX795F512H-80V/MR
Microchip Technology
Product No:
PIC32MX795F512H-80V/MR
Package:
64-VQFN (9x9)
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
User Guide
Core Processor MIPS32® M4K™
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Speed 80MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128K x 8
Number of I/O 53
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
EEPROM Size -
Series PIC® 32MX
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Package Tube
Data Converters A/D 16x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V