PKG.0K.302.CLLC30
LEMO
Product No:
PKG.0K.302.CLLC30
Manufacturer:
LEMO
Description:
LKR W.NUT KEYG 2C CHR 3.0MM C
User Guide
Cable Opening 0.102" ~ 0.118" (2.60mm ~ 3.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 10A
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 302
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C