Home / IC Sockets / PLCC-084-T-N-TR
minImg
PLCC-084-T-N-TR
Samtec Inc.
Product No:
PLCC-084-T-N-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN
User Guide
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material - Post Beryllium Copper
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating -
Termination Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Number of Positions or Pins (Grid) 84 (4 x 21)
Contact Finish Thickness - Post -
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Series PLCC
Type PLCC
Contact Finish - Post Tin
Mfr Samtec Inc.
Features Closed Frame
Termination Post Length -
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Package Tape & Reel (TR)
Contact Resistance 10mOhm