PLE0E561MCO1TD
Nichicon
Product No:
PLE0E561MCO1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V T/H
In Stock : 1487
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 2.5 V
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm
Series PLE
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 6.1 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF