Home / LED Drivers / PLED96W-092-C1050-D
minImg
PLED96W-092-C1050-D
Thomas Research Products
Product No:
PLED96W-092-C1050-D
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 31-92V 1.05A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 65°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, cULus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.98" L x 2.31" W x 1.46" H (152.0mm x 58.8mm x 37.0mm)
Product Status Active
Weight 1.4 lbs (635 g)
Current - Output (Max) 1.05A
Ratings IP66, NEMA 6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series PLED96W
Power (Watts) 96 W
Type Constant Current
Efficiency 91%
Voltage - Output 31 ~ 92V