Home / LED Drivers / PLEDDC120W-068-C1750-D
minImg
PLEDDC120W-068-C1750-D
Thomas Research Products
Product No:
PLEDDC120W-068-C1750-D
Description:
LED POWER SUPPLY
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.80" L x 1.34" W x 1.47" H (172.7mm x 34.0mm x 37.3mm)
Product Status Obsolete
Weight 1.521 lbs (690.0 g)
Current - Output (Max) 1.75A
Ratings IP66, NEMA 6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series PLEDDC-120W
Power (Watts) 120 W
Type Constant Current
Efficiency 91%
Voltage - Output 23 ~ 68V