PLV1D221MDL1
Nichicon
Product No:
PLV1D221MDL1
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 220UF 20% 20V T/H
In Stock : 870
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 20 V
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Series PLV
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 220 µF