Home / Time Delay Relays / PM4HF11R-S-AC120VSW
minImg
PM4HF11R-S-AC120VSW
Panasonic Industrial Automation Sales
Product No:
PM4HF11R-S-AC120VSW
Description:
RELAY TIME DELAY 10SEC 3A 250V
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Screw Terminal
Delay Time 1 Sec ~ 10 Sec
Circuit DPDT (2 Form C)
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Relay Type Mechanical Relay
Series PM4H-F
Function Off-Delay
Voltage - Supply 100 ~ 120VAC
Mfr Panasonic Industrial Automation Sales
Package Bulk
Timing Adjustment Method Hand Dial
Contact Rating @ Voltage 3A @ 250VAC