PMB2203220KSL
Nichicon
Product No:
PMB2203220KSL
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 2KVDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Tolerance ±10%
Termination Screw Terminals
Lead Spacing 0.906" (23.00mm)
Size / Dimension 1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.1 mOhms
Series PMB
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.22 µF