Home / DC Brushless Fans (BLDC) / PMD2408PMB3-A (2).GN.IP55
minImg
PMD2408PMB3-A (2).GN.IP55
Sunon Fans
Product No:
PMD2408PMB3-A (2).GN.IP55
Manufacturer:
Sunon Fans
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 59.5 CFM (1.67m³/min)
Noise 47.3dB(A)
Ingress Protection IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.200A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Voltage Range 10 ~ 27.6VDC
Product Status Active
RPM 4200 RPM
Mfr Sunon Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart, Locked Rotor Protection
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.430 in H2O (107.1 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CUR, TUV, UL
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. -
Series PMD
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Power (Watts) 4.8 W