POE60U-560E-R
Phihong USA
Product No:
POE60U-560E-R
Manufacturer:
Phihong USA
Description:
POE INJECTOR 60W 56V C14 JACK
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Compliance -
Output Connector RJ45 (Data, Power)
Current - Output 1.07 A
Approval Agency cULus, IEC
Input Connector IEC 320-C14 (Power), RJ45 (Data)
Mounting Type Desktop
Size / Dimension 5.51" L x 2.56" W x 1.42" H (140.0mm x 65.0mm x 36.0mm)
Product Status Active
Series POE60U
Type Midspan Injector
Data Rate 10/100/1000 Mbps
Number of Ports 1
Efficiency 80%
Voltage - Output 56V
Standard Number 60950-1
Note -
Mfr Phihong USA
Features OCP, OVP, SCP
Package Box
Power (Watts) - Per Port 60W
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC