PQC250-54
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
PQC250-54
Description:
AC/DC CONVERTER 54V 250W
In Stock : 324
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 95%
Mfr Murata Power Solutions Inc.
Features Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CCC, cCSAus, CE, TUV
Voltage - Output 1 54V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.1mm)
Number of Outputs 1
Series PQC250 (250W)
Current - Output 1 4.6 A
Power (Watts) 250W