PR2-151-JBW
RCD Components
Product No:
PR2-151-JBW
Manufacturer:
RCD Components
Package:
Axial
Description:
RES 150 OHM 5% 2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.874" L (7.92mm x 22.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 150 Ohms
Series PR
Power (Watts) 2W