Home / Resonators / PRQV16.00CR5010Y00L
minImg
PRQV16.00CR5010Y00L
KYOCERA AVX
Product No:
PRQV16.00CR5010Y00L
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CERAMIC RES 16.0000MHZ 10PF SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Frequency Tolerance ±0.5%
Frequency Stability ±0.5%
Size / Dimension 0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series PRQV, Kyocera
Type Ceramic
Package / Case 3-SMD, Non-Standard
Mfr KYOCERA AVX
Frequency 16 MHz
Capacitance 10 pF
Features Built in Capacitor
Height 0.039" (1.00mm)