PSA.1S.902.CLLC52
LEMO
Product No:
PSA.1S.902.CLLC52
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 902
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Mfr LEMO
Contact Material Brass, Bronze
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C