PSAC60W-560-R-CN4
Phihong USA
Product No:
PSAC60W-560-R-CN4
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Negative Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Approval Agency cULus, IEC
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
Product Status Active
Weight 0.673 lb (305.27 g)
Current - Output (Max) 1.08A
Series PSAC60W (60W)
Power (Watts) 60 W
No Load Power Consumption 500mW (Max)
Cord Length 47.2" (1.20m)
Region Utilized International
Efficiency Level VI
Voltage - Output 56V
Standard Number 60950-1
Mfr Phihong USA
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC