Home / DC DC Converters / PSD1R5-12-1212/S
minImg
PSD1R5-12-1212/S
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PSD1R5-12-1212/S
Package:
6-SMD Module
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1.6W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.79" L x 0.63" W x 0.31" H (20.0mm x 16.0mm x 8.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 65mA, 65mA
Supplier Device Package 6-SMD Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Series PSD (1.5W)
Power (Watts) 1.6 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-SMD Module
Efficiency 84%