PT10LH01-253A2020
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
PT10LH01-253A2020
Description:
PT10LH 25K / 20% / carbon trimme
In Stock : 410
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Size / Dimension Round - 0.406" Dia x 0.476" H (10.30mm x 12.10mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Resistance 25 kOhms
Series PT-10
Power (Watts) 0.15W