PTC15SBCN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PTC15SBCN
Description:
CONN HEADER R/A 15POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.140" (3.56mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 100.0µin (2.54µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 15
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic, Polyester
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Series -
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.320" (8.13mm)