Home / TVS Diodes / PTVS7V5S1UTR,115
minImg
PTVS7V5S1UTR,115
Nexperia USA Inc.
Product No:
PTVS7V5S1UTR,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-123W
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SOD123W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 185°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 8.33V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123W
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Package / Case SOD-123W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.5V