PXD60-24WD12
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PXD60-24WD12
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 60W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.5A, 2.5A
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 91%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE, UKCA
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Series PXD60 (60W)
Power (Watts) 60 W