PXE30-24WS05
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PXE30-24WS05
Description:
DC DC CONVERTER 5V 30W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 6A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10V
Series PXE (30W)
Power (Watts) 30 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 6 Leads
Efficiency 87%