PZC35SFCN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PZC35SFCN
Description:
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Applications -
Number of Positions 35
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.320" (8.13mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.738" (18.75mm)