Home / DC DC Converters / R-78AA2.5-0.5SMD
minImg
R-78AA2.5-0.5SMD
Recom Power
Product No:
R-78AA2.5-0.5SMD
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 2.5V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Output 1 2.5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.38" W x 0.35" H (15.2mm x 9.7mm x 8.8mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.75V
Series INNOLINE R-78AA-0.5
Power (Watts) 1 W
Control Features Enable, Active High
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 10-SMD Module
Efficiency 87%