R-78C12-1.0
Recom Power
Product No:
R-78C12-1.0
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 12W
In Stock : 4911
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 42V
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 15V
Series INNOLINE R-78C-1.0
Power (Watts) 12 W
Control Features -
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 3-SIP Module
Efficiency 96%