Home / DC DC Converters / R0.25S-3.305/H-R
minImg
R0.25S-3.305/H-R
Recom Power
Product No:
R0.25S-3.305/H-R
Description:
DC DC CONVERTER 5V 250MW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 50mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Series ECONOLINE R0.25S (0.25W)
Power (Watts) 250 mW
Type Isolated Module
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Efficiency 60 ~ 70%