R0.5D-1205/P
Recom Power
Product No:
R0.5D-1205/P
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 500MW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 50mA, 50mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 10.8V
Series ECONOLINE R0.5D (0.5W)
Power (Watts) 500 mW
Type Isolated Module
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Efficiency 76%