R1100D351C-TR-F
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1100D351C-TR-F
Package:
SON1408-3
Description:
IC REG LIN 3.5V 100MA SON1408-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 3 µA
Output Type Fixed
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SON1408-3
Series R1100D
Control Features Enable
Package / Case SOT-623F
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Voltage Dropout (Max) 0.03V @ 1mA