R14-14A10-24
NTE Electronics, Inc
Product No:
R14-14A10-24
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V
In Stock : 187
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 55°C
Contact Rating (Current) 15 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Product Status Active
Contact Form SPDT (1 Form C)
Relay Type General Purpose
Series R14
Operate Time 25 ms
Coil Voltage 24VAC