R164175000
Radiall USA, Inc.
Product No:
R164175000
Manufacturer:
Radiall USA, Inc.
Description:
QN / RIGHT ANGLE PLUG CRIMP TYPE
User Guide
Center Contact Plating Silver
Dielectric Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Contact Material Brass
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mating Cycles 100
Voltage Rating 500 V
Product Status Active
Includes -
Number of Ports 1
Connector Type Plug, Male Pin
Mfr Radiall USA, Inc.
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Insertion Loss -
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening Type Snap-On
Mounting Feature -
Series -
Cable Group RG-58, 141
Body Material Brass
Connector Style QN
Housing Color Silver
Shield Termination Crimp
Package Bulk
Body Finish White Bronze
Impedance 50Ohm
Contact Termination Crimp
Frequency - Max 6 GHz