R1S-153.3/HP
Recom Power
Product No:
R1S-153.3/HP
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 303mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 13.5V
Series ECONOLINE R1S (1W)
Power (Watts) 1 W
Control Features -
Type Isolated Module
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Efficiency 75%