Home / Crystals / R2016-24.000-8-2030-EXT-TR
minImg
R2016-24.000-8-2030-EXT-TR
Raltron Electronics
Product No:
R2016-24.000-8-2030-EXT-TR
Manufacturer:
Raltron Electronics
Description:
CRYSTAL 24.0000MHZ 8PF SMD
User Guide
Load Capacitance 8pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Frequency Stability ±30ppm
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 180 Ohms
Series R2016
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr Raltron Electronics
Operating Mode Fundamental
Frequency 24 MHz