R24P12D/P/R6.4
Recom Power
Product No:
R24P12D/P/R6.4
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Isolation 6.4 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 41mA, 41mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 21.6V
Series ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 82%