R2S12-123.3
Recom Power
Product No:
R2S12-123.3
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Current - Output (Max) 606mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10.8V
Series ECONOLINE R2S (2W)
Power (Watts) 2 W
Type Isolated Module
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Efficiency 70 ~ 75%