R41BR333050T0K
KEMET
Product No:
R41BR333050T0K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 1.5KVDC RAD
In Stock : 151
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.106" (28.10mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Size / Dimension 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200, X1, Y2
Series R41B
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 350V
Mfr KEMET
Capacitance 0.33 µF