Home / Motors - AC, DC / R88M-G20030H-S2
minImg
R88M-G20030H-S2
Omron Automation and Safety
Product No:
R88M-G20030H-S2
Description:
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
User Guide
Torque - Rated (oz-in / mNm) 90.65 / 640
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Diameter - Shaft 0.433" (11.00mm)
Termination Style Cable with Connector
Approval Agency CSA, UL
Encoder Type Incremental
Voltage - Rated 200VAC
Size / Dimension Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing 2.756" (70.00mm)
Length - Shaft and Bearing 1.181" (30.00mm)
Weight 1.8 lbs (816.5 g)
RPM 3000 RPM
Series OMNUC G
Function Servomotor
Type AC Motor
Power - Rated 200W