Home / AC DC Converters / RACM40-15SK/OF/2X3
minImg
RACM40-15SK/OF/2X3
Recom Power
Product No:
RACM40-15SK/OF/2X3
Manufacturer:
Recom Power
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Product Status Active
Efficiency 90%
Mfr Recom Power
Features Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cURus, CSA
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.08" L x 2.09" W x 1.00" H (78.3mm x 53.0mm x 25.5mm)
Number of Outputs 1
Series POWERLINE RACM40-K/OF (40W)
Current - Output 1 2.667 A
Power (Watts) 40W