RC0201FR-0780R6P
YAGEO
Product No:
RC0201FR-0780R6P
Description:
RES 80.6 OHM 1% 1/20W 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0201
Ratings -
Resistance 80.6 Ohms
Series RC_L
Power (Watts) 0.05W, 1/20W