RC0402J390CS
Samsung Electro-Mechanics
Product No:
RC0402J390CS
Package:
01005
Description:
RES SMD 39 OHM 5% 1/32W 01005
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 01005
Resistance 39 Ohms
Series RC
Power (Watts) 0.03W, 1/32W