RC0805DR-07178RL
YAGEO
Product No:
RC0805DR-07178RL
Manufacturer:
YAGEO
Package:
0805
Description:
RES 178 OHM 0.5% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Resistance 178 Ohms
Series RC_L
Power (Watts) 0.125W, 1/8W