RC1608F1471CS
Samsung Electro-Mechanics
Product No:
RC1608F1471CS
Package:
0603
Description:
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/10W 0603
In Stock : 12
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Resistance 1.47 kOhms
Series RC
Power (Watts) 0.1W, 1/10W