Home / Ceramic Capacitors / RCE5C2A390J0DBH03A
minImg
RCE5C2A390J0DBH03A
Murata Electronics
Product No:
RCE5C2A390J0DBH03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 39PF 100V C0G/NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series RCE
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr Murata Electronics
Capacitance 39 pF