Home / Ceramic Capacitors / RCE5C2E471J1M1H03A
minImg
RCE5C2E471J1M1H03A
Murata Electronics
Product No:
RCE5C2E471J1M1H03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series RCE
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr Murata Electronics
Capacitance 470 pF