RCH875NP-6R0M
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCH875NP-6R0M
Description:
FIXED IND 6UH 2.5A 22.2 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.307" Dia (7.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 22.2mOhm Max
Series RCH-875
Inductance 6 µH