RCL04061K02FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCL04061K02FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0406
Description:
RES SMD 1.02K OHM 1/4W 0604 WIDE
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0406
Ratings AEC-Q200
Resistance 1.02 kOhms
Series RCL
Power (Watts) 0.25W, 1/4W