RCP1317NP-121L
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCP1317NP-121L
Description:
FIXED IND 120UH 2.2A 139 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 139mOhm Max
Series RCP1317
Inductance 120 µH