RCWE0805R250JKEA
Vishay Dale
Product No:
RCWE0805R250JKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0805
Description:
RES 0.25 OHM 5% 1/4W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 250 mOhms
Series RCWE
Power (Watts) 0.25W, 1/4W