RCWE1210R160FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCWE1210R160FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
1210
Description:
RES 0.16 OHM 1% 1W 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings AEC-Q200
Resistance 160 mOhms
Series RCWE
Power (Watts) 1W